Bulut Yemek

Hakkımızda

Şirketimiz, 2019 yılında GHST PROJECT olarak Ahmet Faruk Gülal ve Cihan Kalender tarafından kurulmuş ve paket servis odaklı çevrimiçi restoran girişiminde lider bir isimlerden biri olmuştur. Daha sonra ekibe Genco Demirer ve Ahmet Necip Arslan’nın da katılımı ile BULUT YEMEK adıyla kuvvetlenerek yoluna devam etmektedir. Bu ekip, müşteri memnuniyeti odaklı, yenilikçi ve teknolojiye dayalı bir iş modeliyle sektörde fark yaratmayı amaçlamaktadır.

Şirket, kendine ait 15 farklı marka ve beş şube aracılığıyla İstanbul Anadolu yakasının 30 mahallesine hizmet vermektedir. Markaları arasında, dünya mutfaklarından esinlenilmiş çeşitli ve zengin menü seçenekleri sunan Simply Salad, Kaseden Bowl, Veganism ve Ghost Burger gibi isimler bulunmaktadır​​​​.

Bulut Yemek’in temel amacı, paket servis odaklı restoranlar aracılığıyla üst düzey müşteri deneyimi sağlamak ve geleneksel restoranların ulaşamadığı karlılık ve esneklik seviyelerini sunmaktır. Bu hedef doğrultusunda, modüler bulut mutfak çözümleri ve sanal marka kuluçkalandırma süreçleri ile pazardaki yenilikçi lider olmayı hedeflemektedir​​.

Misyonu, müşterilerine benzersiz lezzetler sunarak en iyi deneyimi sağlamak, vizyonu ise Türkiye genelinde ve uluslararası alanda çevrimiçi yemek sipariş ve teslimat sektöründe inovasyon ve mükemmeliyetin öncüsü olmaktır​​. Kurumsal değerleri arasında müşteri odaklılık, inovasyon, takım çalışması, kalite ve sürdürülebilirlik yer almaktadır​​.

Finansal projeksiyonlarına göre, şirket hızlı bir büyüme ivmesi kazanmış ve bu süreçte yatırımcılara yüksek getiri oranı ve düşük kurulum maliyetleri sunmayı hedeflemektedir​​​​. Bu stratejiyle, Bulut Yemek müşteri tabanını genişleterek pazardaki konumunu daha da güçlendirmeyi ve paket servis odaklı restorancılık sektöründeki inovasyon ve büyümesini sürdürmeyi planlamaktadır​​.

Markalarımız

Ekibimiz

Genco Demirer

Kurucu Ortak
Pazarlama ve Satış

Ahmet Necip Arslan

Kurucu Ortak
Hukuk ve Yasal Uyumluluk

İş Ortaklarımız